Rolety

Badania pokazują, że przez okna ucieka do 25% energii cieplnej, aby tego uniknąć wiele osób decyduje się na założenie rolet zewnętrznych, które pozwalają zaoszczędzić znaczną kwotę i zminimalizować straty ciepła. Dzięki piance poliuretanowej, która znajduje się w pancerzu rolety współczynnik izolacyjność zdecydowanie rośnie, a przestrzeń pomiędzy roletą a oknem pełni rolę izolatora.

Rolety mogą być pomocą w ocieplenia budynku ale pełnią również funkcję antywłamaniową, pozwalają zabezpieczyć się przed hałasem, chronią prywatność i pozwalają uchronić się przed czynnikami atmosferycznymi (grad, wiatr).

Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje rolet zewnętrznych.

Rolety podtynkowe – montowane w obiektach już istniejących i nowo budowanych. Przy podniesieniu rolety staje się ona praktycznie niewidoczna zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Skrzynka montowana jest od strony zewnętrznej w nadprożu. Można zabudować ją tynkiem bądź klinkierem, dzięki czemu stanie się niewidoczna. System ten idealnie sprawdzi się w domach pasywnych zapewniając najlepszy poziom izolacji akustycznej i termicznej.

Rolety nadstawne – przy wyborze tych rolet musimy pomyśleć już podczas etapu projektowania architektonicznego budynku. Skrzynka może zostać zamontowana na zewnątrz budynku, a także wewnątrz. Istnieje tu dowolność w kwestii zabudowy (można pozostawić ją bez zabudowy). Zdecydowaną zaletą rolet nadstawnych jest ich dyskretny wygląd, izolacja termiczna i akustyczna na wysokim poziomie.

Rolety nadprożowe –podobnie jak w przypadku rolet nadstawnych decyzję o wyborze rolet nadprożowych należy podjąć wcześniej – najlepiej na etapie projektowania budynku. Skrzynka wykonana jest ze wzmocnionego styropianu, który umieszcza się podczas wznoszenia murów. Dzięki zastosowaniu specjalnych elementów można trwale połączyć rolety z nadprożem budynku, co pomoże wyeliminować uciekające ciepło.

Rolety natynkowe – jest to najpopularniejszy system rolet na rynku. Można stosować je w powstających i już istniejących budynkach. Rolety te wykonane są z tłoczonego aluminium, a pancerz rolety wypełniony jest pianką bezfreonową. Skrzynka rolety montowana jest na elewacji bądź we wnęce.

Warto również wspomnieć o roletach antywłamaniowych (RC 3). System ten skierowany jest do osób, które bezpieczeństwo cenią sobie ponad wszystko. Rolety antywłamaniowe posiadają specjalne wzmocnienia, które niwelują odgięcia, uszkodzenia czy uderzenia podczas włamania. Na dole rolety znajduje się mechanizm zapadkowy, który utrzymuje roletę zamkniętą. Niewątpliwą zaletą jest możliwość dopasowania ich do stolarki okiennej dzięki systemom adaptacyjnym.